Monokrom og landskabsbedømmelse

Kjeld Espersen fra Torstop fotoklub var dommer ved vores Monokrom og Landskabs billed konkurrencer, som begge var med papir billeder. Kjeld var begejstret for niveauet af vores billeder og han have sjovt nok fået det indtryk, at klubbens billereder med mennesker helst skulle indeholde 3 personer.  Han var begejstret for symmetri, harmoni og balance i billederne. Kjeld var ofte ude efter historien i billederne og lagde mindre vægt på komposition, farvetoner og teknik. På den måde fik billederne i begge konkurrencer ofte lov til at tale for sig selv.

Kjeld sluttede af med at vise lidt billeder fra Torstops sidste fototur, som gik til Hareskoven.

Se resultater her.

 

.

 

Dette indlæg blev udgivet i FotoBlog. Bogmærk permalinket.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *