Virtuelt besøg af Lone Bjørn

Tekst og billede, Susanne Sørensen

I aften havde vi virtuelt besøg af Lone Bjørn, som bor i Schweiz. Lone kombinerer sine interesser for vandreture og fotografi, og vi så billeder fra smukke bjerge og bjergsøer i Schweiz, og bagefter billeder fra nogle af Lones mange ture til Grønland. Der var både indlandsis, personer i nationaldragter, isbjerge, bygder som på billeder ser meget idylliske ud, men hvor vilkårene for indbyggerne er barske. Vi så også slædehunde og ikke mindst nordlys. Det var en meget spændende tur med fantastisk flotte billeder vi var med på. Da en del af klubbens medlemmer selv har været i Grønland blev der også lejlighed til at udveksle lidt rejseerfaringer. Vi siger tak til Lone for en berigende aften.

Dette indlæg blev udgivet i FotoBlog. Bogmærk permalinket.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *