Fototur til Christianshavn

(Tekst af Jørgen Jakobsen)

Vi havde været rigtig dygtige til at planlægge vejret på klubbens tur til sensommer-Christianshavn, ikke en dråbe regn og dejlig blødt lys. Men vi var ikke så mange: Kirsten, Preben Jul, Steen, Niclas og Jørgen, som gik ned ad Overgaden Oven Vandet, til vi opdagede en åben låge ind til en utrolig dekorativ baggård i Sofiegård-kvarteret. Her myldrede vi ind og fotograferede bygninger og stemninger.

Senere kom Marianne og sluttede sig til selskabet, og så trissede vi rundt og fotograferede lyset i kanalerne mens mørket tog til. Da der var tændt næsten helt for mørket, satte vi os hen på Café Oven Vande og fik en lille én at gå hjem på.

 

Dette indlæg blev udgivet i FotoBlog. Bogmærk permalinket.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *